Zdrowa dieta przedszkolaka

Zdrowa dieta przedszkolaka

Czy istnieje dieta cud? Trzy posiłki dziennie czy może pięć mniejszych porcji? Ile i jakich produktów dziecko powinno zjadać w ciągu dnia? Te, oraz wiele innych pytań nie od dziś nurtuje rodziców i osoby odpowiedzialne za żywienie dzieci w domu i przedszkolu.

W naszym przedszkolu do spraw żywieniowych przedszkolaków przykładamy wielką wagę, w praktyce stosując wiedzę na bieżąco zdobywaną na różnorodnych konferencjach i zebraniach organizowanych przez Instytuty Zdrowia i ekspertów w zakresie dietetyki.


O zdrowe posiłki w naszej placówce dba wyspecjalizowana firma cateringowa. Dzięki temu serwowane dzieciom posiłki są różnorodne i pełnowartościowe. Dieta naszych podopiecznych jest również prawidłowo zbilansowana pod względem energii i ważnych składników pokarmowych, takich jak białka, tłuszcz, witaminy oraz składniki mineralne, a szczególnie tak ważne w ich wieku żelazo i wapń. Do przygotowywania potraw dla dzieci wykorzystujemy najwyższej jakości produkty spożywcze, posiłki przygotowywane są wyłącznie ze świeżych sezonowych produktów, warzyw i owoców, bez używania konserwantów, sztucznych “ulepszaczy” oraz glutaminianu sodu. Wiele przysmaków podawanych dzieciom na deser bądź 2 śniadanie, takich jak serki czy jogurty są wyrobu własnego, gdzie w składzie nie doszukamy się szkodliwych dla zdrowia komponentów.


Przedszkolaki mają również nieograniczony dostęp do niegazowanej, niskozmineralizowanej wody mineralnej. Uczestnictwo naszej placówki w kampanii „Mamo! Tato! Wolę wodę!” uświadomiło zarówno rodzicom jak i dzieciom wielkość i ogromne dla zdrowia znaczenie korzyści płynących z podawania najmłodszym wody zamiast słodzonych lub sztucznie barwionych napojów.


W prawidłowym odżywianiu dzieci bardzo ważna jest regularność. Usystematyzowane jedzenie normuje bowiem przemianę materii i pozwala na utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi, a to z kolei sprzyja dobrej formie i samopoczuciu dziecka w ciągu dnia. Dlatego nasze przedszkolaki dostają codziennie 5 posiłków, które są podawane  w stałych, kilkugodzinnych odstępach czasowych, codziennie o tej samej porze. Wszystkie te dania są zrównoważone kalorycznie i pełne uzupełniających się składników pokarmowych oraz płynów we właściwych dla kilkulatków proporcjach.


Artykuły żywnościowe oraz sposoby żywienia w okresie wczesnodziecięcym mają wielkie znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, bowiem wpływają na jego samopoczucie oraz na przebieg wielu istotnych czynności młodego organizmu i jego wzrostu. Naszą wiedzę nie tylko sami stosujemy w praktyce, ale dzielimy się nią z rodzicami i oczywiście z dziećmi podczas zajęć dydaktycznych poruszających tematykę zdrowia. Stworzyliśmy również „Kuchcikowo” czyli przedsięwzięcie edukacyjno - wychowawcze, dzięki któremu dzieci mają okazję w praktyczny sposób poznać jak przyrządza się różnorodne potrawy jak i wartości zdrowotne produktów i potraw. Maluchy same hodują nowalijki, uczą się obsługi prostych urządzeń kuchennych, próbują nowych smaków i poznają właściwe wzorce zachowania przy stole wraz z trudną sztuką estetycznego podawania dań. Kuchcikowo to wspaniała okazja, by w przystępny i ciekawy sposób przekazywać dziecku wiedzę na temat zdrowego odżywiania i tym samym zdrowego stylu życia.
Przedszkolaki świetnie się bawiąc automatycznie przyswajają prawidłowe nawyki żywieniowe, które będą w przyszłości kształtować ich wybory dietetyczne. W realizację „Kuchcikowa”, co bardzo nas cieszy, włączyli się również rodzice - ulubione autorskie przepisy realizują na zajęciach wspólnie z dziećmi w naszym przedszkolu.

Jako świadomi dorośli - opiekunowie Waszych dzieci, musimy i dbamy o to, by wpajać pozytywne przyzwyczajenia dotyczące odżywiania. Jest to najlepszy start w zdrową przyszłość jaką możemy zapewnić Państwa pociechom.

W ARTYSTYCZNYM PRZEDSZKOLU OLKA KLEPACZA:

  • woda oraz inne napoje są dostępne dla dzieci bez ograniczeń
  • posiłki nie są limitowane, zawsze można poprosić o „dokładkę”
  • nie zmuszamy dzieci do jedzenia
  • w przedszkolu dzieci spożywają 5 zdrowych posiłków o następujących porach:

8.30 – ŚNIADANIE

11.00 – II ŚNIADANIE

13.00 – OBIAD (zupa i II danie + kompot lub sok owocowy)

15.00 – PODWIECZOREK

16. 30 – KANAPKI